.

Czym jest leasing

Leasing to przede wszystkim znakomite narzędzie przyczyniające się do rozwoju przedsiębiorstw. Nowe inwestycje w firmie, zakup maszyn, samochodów czy nieruchomości, wymagają często znacznych nakładów finansowych. Firmy muszą nierzadko czekać długie miesiące lub lata na zebranie potrzebnej kwoty, a w tym czasie mogłyby przecież już zarabiać pieniądze.
W tym momencie właśnie ujawniają się korzyści płynące z leasingowania – określony w umowie leasingowej przedmiot jest użytkowany przez korzystającego i może on czerpać z niego zyski. Wartość przedmiotu spłaca w ratach leasingowych, a po upływie okresu umowy może wykupić daną rzecz.

W zależności od wybranego typu leasingu podatek VAT płatny jest albo w całości z góry (typ leasingu finansowego), albo cząstkowo przy spłacie każdej raty (typ leasingu operacyjnego). Leasing finansowy zbliżony jest po części do finansowania bankowego – przedsiębiorcy rozważający wybór kedytu lub leasingu muszą się często mocno zagłębiać w tajniki potencjalnych korzyści i różnic.
Do najpopularniejszych form leasingu należy leasingowanie samochodów, a także leasing maszyn i urządzeń. Wszelkie duże sprzęty potrzebne do funkcjonowania i generowania zysku przez przedsiębiorstwo mogą być użytkowane bez pokrywania całości ich kosztów.
Leasing dotyczy także inwestycji budowlanych. Leasingowanie nieruchomości wiąże się z korzystaniem zarówno z gotowych obiektów komercyjnych, jak i nieruchomości będących dopiero w planach inwestorskich.

Każda decyzja o wzięciu danego przedmiotu w leasing musi być poprzedzona symulacjami kosztów, obliczeniami wysokości rat leasingowych i efektu podatkowego. Dostępnym dla wszystkich narzędziem ułatwiającym tego typu estymację jest internetowy kalkulator leasingu.