.

Rodzaje leasingu

Leasing, czyli przekazanie praw do korzystania z pewnej rzeczy na określony czas za określoną opłatą, może dotyczyć rozmaitych obszarów. Cechą wspólną dla nich jest jednak zasadnicze rozumienie terminu „rzecz”. Według polskiego prawa odnosi się ono jedynie do przedmiotów materialnych, to znaczy, że nie można wziąć w leasing przedmiotów niematerialnych, takich ja energia, dobra intelektualne, dobra osobiste, pieniądze, papiery wartościowe, prawa majątkowe.
Z drugiej strony przedmiotem umowy leasingowej muszą być „rzeczy wyodrębnione z przyrody”, a więc nie ciecze, gazy, kopaliny i zwierzęta. Jednym słowem – w świetle prawa nie możemy wziąć w leasing psa lub kota.
Leasing dzieli się na kilka rodzajów, w zależności od liczby osób zawierających umowę, sposobu rozliczania oraz przedmiotu umowy.

Ze względu na uczestników transakcji leasingowej wyróżnia się:
leasing bezpośredni: umowa zawierana jest bezpośrednio między producentem a użytkownikiem
leasing pośredni: w zawieraniu umowy, oprócz producenta i użytkownika, udział bierze pośredniczące przedsiębiorstwo leasingowe.
Ze względu na sposób rozliczania transakcji leasingowej wyróżnia się:
leasing operacyjny: dobra inwestycyjne są przekazywane użytkownikowi na pewien czas, zazwyczaj krótszy niż okres zużycia leasingowanej rzeczy. Sam przedmiot leasingu nie podlega u Korzystającego amortyzacji, koszt uzyskania przychodu określa wysokość rat leasingowych płaconych producentowi. Po wygaśnięciu umowy o użytkowaniu przedmiotu, leasingobiorca może mieć prawo jego zakupu. W takim przypadku wartość końcowa określana jest z góry, dolicza się do niej podatek VAT.

leasing kapitałowy (finansowy): Korzystający użytkuje określony przedmiot w zamian za spłacanie określonych rat leasingowych. Leasingobiorca amortyzuje przedmiot pozostający własnością jego Właściciela, jeśli w umowie znajduje się stosowny zapis, Korzystający może uzyskać przeniesienie tytułu własności.

Istnieje jeszcze tzw. leasing zwrotny, stosowany w sytuacji, gdy firma nie posiada gotówki, ale dysponuje licznymi środkami trwałymi. Na podstawie zawartej umowy z firmą leasingową może wtedy oddać jej część swoich środków, wziąć je w leasing, a w zamian za to otrzymać gotówkę.