.

Leasing nieruchomości

Kupowanie lub budowa nieruchomości kojarzy się przede wszystkim z zaciąganiem wierzytelności bankowych w celu uzyskania potrzebnej kwoty. Ponieważ ostatnie lata nie były specjalnie łaskawe dla wszystkich starających się o takie finansowanie, przedsiębiorcy, inwestorzy, a także osoby prywatne zaczęły rozglądać się za innymi metodami pozyskania środków na nieruchomość. Rozwiązaniem, na które zaczęli patrzeć z dużym zainteresowaniem, stał się leasing nieruchomości.

Leasing nieruchomości dotyczy zarówno zakupu nowego obiektu, jak i jego budowy lub rozbudowy. Oznacza to, że można pozyskać środki na nieruchomość będącą dopiero w planach inwestorskich. W takim przypadku między leasingodawcą a leasingobiorcą pośredniczy bank, który jest gwarantem finansowania pomostowego w okresie między rozpoczęciem inwestycji a uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

Leasing nieruchomości obejmuje obiekty komercyjne, do których zalicza się: budynki i lokale biurowe, budynki handlowe i usługowe, szpitale, sieci hoteli, salony samochodowe, centra logistyczne, centra ekspozycyjne, magazyny i hale produkcyjne, nieruchomości przemysłowe, lokale użytkowe.

Podstawą ustalenia rat leasingowych jest zawsze ocena nieruchomości.Pod uwagę brany jest rodzaj, położenie, sposób wykorzystywania nieruchomości oraz spodziewane przychody z niej czerpane.
W zależności od wybranego typu leasingu korzyści płynących z leasingowania nieruchomości jest co najmniej kilka:
zakup nieruchomości przy minimalnym wkładzie własnym
uwolnienie środków zamrożonych w nieruchomościach i efektywne wykorzystanie swojego majątku (leasing zwrotny)
poprawa płynności firmy
korzyści podatkowe wynikające z możliwości włączenia raty leasingu do kosztów uzyskania przychodów (leasing operacyjny)
krótszy okres amortyzacji budynków używanych (leasing finansowy)
możliwość wykupu od leasingodawcy nieruchomości po cenie niższej niż rynkowa
korzyści płynące ze wzrostu wartości nieruchomości w czasie obowiązywania umowy leasingowej
finansowanie do 100% inwestycji

Kiedyś leasing nieruchomości dostępny był w zasadzie tylko dla dużych, dysponujących znacznymi środkami finansowymi przedsiębiorstw. Teraz warunki otrzymania finansowania spełniają już nawet małe firmy, a także indywidualne podmioty gospodarcze.