.

Leasing pojazdów

Do najczęstszej formy leasingu należy leasing pojazdów. Samochody, maszyny, szczególnie na użytek firmowy, ze względu na swoją cenę, są brane w leasing, spłacane w ratach, a na końcu wykupywane.

Bardzo często jest to korzystne rozwiązanie dla wszystkich nowych przedsiębiorców, otwierających działalność gospodarczą i potrzebujących samochodów służbowych. Wybierają sobie oni konkretny model auta i mogą go użytkować zaraz po określeniu warunków i podpisaniu umowy leasingowej z leasingodawcą. Płatności za pojazd dokonują, spłacając raty leasingowe, stanowiące koszt uzyskania przychodu. Po zapłaceniu ostatniej raty pojazd może zostać zwrócony lub wykupiony za ustaloną wcześniej w umowie kwotę.

Zależnie od formy wybranego leasingu – operacyjnego bądź finansowego  - podatek VAT płacony jest przy każdej spłacie raty (leasing operacyjny) lub z góry, przy pierwszej płatności (leasing finansowy). Jak łatwo zgadnąć, sposób rozłożenia opłacania podatku VAT sprawia, że leasing operacyjny cieszy się dużo większą popularnością i jest zaciągany chętniej szczególnie przez małych i średnich przedsiębiorców. Zakupów samochodów w leasingu finansowym dokonują w zasadzie tylko duże korporacje.

Najważniejsza korzyść leasingowania samochodów wynika oczywiście z mozliwości amortyzowania kosztów. W czasie normalnej eksploatacji pojazdu zmniejsza się jego wartość księgowa, dzięki czemu można dokonywać odpisów amortyzacyjnych i nabyć auto za odpowiednio mniejszą kwotę.
Do tej pory przedsiębiorców wstrzymywały przed braniem samochodów służbowych w leasing bądź leasingowaniem maszyn wysokie ceny nowych pojazdów. Na szczęście są już jednak dostępne opcje leasingowania aut używanych. Nie są one co prawda, jak samochody z pierwszej ręki, oferowane na leasing długoterminowy, ale zważywszy na niższą cenę, są większe szanse, że uda się taki pojazd kupić za gotówkę.

Aby mieć pewność, że leasingowany samochód jest sprawny i bezwypadkowy, dobrze jest wziąć w leasing pojazd poleasingowy. W tym celu należy znaleźć osobę, która ma samochód w leasingu, ale nie chce już go dłużej spłacać albo zamierza go sprzedać. Korzystając na przykład z Europejskiej Giełdy Leasingowej, można wtedy taka ofertę przejąć.