.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny jest jednym z trzech rodzajów dostępnych form leasingowych. Oprócz niego wyróżniamy jeszcze leasing kapitałowy, inaczej finansowy oraz leasing zwrotny.

Nie ma jednego najlepszego rodzaju leasingu, każdy przypadek wymaga indywidualnego traktowania i uważnego oszacowania kosztów zysków i strat przy danej formie leasingowania. Najbardziej ogólnie mówiąc jednak, leasing finansowy dostępny jest przede wszystkim dla korporacji lub firm dysponujących dużym majątkiem. W tym przypadku bowiem całość podatku VAT (a więc od tego roku 23%) płatna jest przez leasingobiorcę z góry, przy spłacaniu pierwszej raty leasingowej i po podpisaniu umowy leasingowej. Do kosztów uzyskania przychodów włączają się części odsetkowe rat leasingowych (złożonych oprócz tego z części kapitałowych), amortyzacja naniesień, koszty eksploatacji i wszystkie inne wynikające z normalnego użytkowania nieruchomości. Wygodna w leasingu finansowym jest elastyczność czasowa – minimalny okres umowy raz wartość wykupu przedmiotu leasingu jest dowolnie ustalana przez leasingodawcę i leasingobiorcę.

Najczęściej wybieraną formą leasingu jest leasing operacyjny. Jest on wygodniejszy dla małych i średnich przedsiębiorców, pozwala bardziej równomiernie rozłożyć ponoszone koszty. Wspomniany podatek VAT jest w leasingu operacyjnym spłacany stopniowo – odpowiednia kwota jest doliczana do każdej raty leasingowej.

Przedmiot leasingu jest włączany do składników majątku leasingodawcy (w przypadku leasingu finansowego leżą po stronie leasingobiorcy), raty leasingowe są więc niższe. Wszystkie opłaty ponoszone przez leasingobiorcę na rzecz leasingodawcy, czyli opłata wstępna, raty leasingowe, są wliczane przez leasingobiorcę do kosztów uzyskania przychodu. Jeśli chodzi o amortyzację, to obowiązek dokonania odpisów amortyzacyjnych leży po stronie leasingodawcy. Okres trwania umowy leasingowej jest określony przez prawo, po jej wygaśnięciu leasingobiorca ma prawo wykupu przedmiotu leasingowanego. Cena wykupu uzależniona jest od stawki amortyzacji i okresu wykupu.